Císařský dvůr

Kaiserhof


Místní dvory patřily kdysi Kašperským Horám. Koncem l8.stol. Byly prodány i s právy pastvy, těžby dřeva a daňovými úlevami. Největší dvůr získala rodina Matschinerova, jejíž potomci dvůr dědili. Dnes slouží jako rekreační objekt. O dobré plodnosti tehdejších obyvatel svědčilo i zřízení školičky pro místní dětičky, která stojí dodnes, ale již bez dětí. Okolí skýtá báječné výhledy.

Emil Kintzl

Doplnění textu Emila Kintzla

Kaiserhof patřil kdysi společně s nedalekým Hutašínem k majetku města Kašperské Hory. V roce 1780 byly obě vsi prodány s rozsáhlými právy na pastvu, dřevo a stelivo. Velký Meierhof, známý jako Kaiserhof, získal rod Matschinerů. Následníci si panství rozdělili.
Ve středověku, pravděpodobně ve druhé polovině 14. a počátkem 15. století vedla přes Kaiserhof a jeho okolím trasa Zlaté stezky a Zlaté cesty, což ještě dnes dokládají v terénu viditelné úvozy, které do terénu vyšlapali soumarští koníci. Krásné výhledy do údolí Losenice a Zlatého potoka poskytuje nedaleký Dvorský vrch, podmanivý výhled na nedaleké Kašperské Hory a hrad Kašperk se nabízí z vyhlídky cca 300 metrů na severozápad od osady.
Nové návštěvníky Kaiserhofu dnes možná překvapí setkání s moptorizovanými jednotkami Wehrmachtu, kteří mají několikrát do roka základnu v místním penzionu a v okolí provádějí četná vojenská cvičení v okolí. Nejedná se o propad v čase, ale o koníčka v oblasti vojenské historie majitele penzionu na Kaiserhofu a jeho přátel.

01 – Kaiserhof – počátek 20. století