Vogelsang

VOGELSANG

Podlesí od l947 se neujalo
Známý svou velkou sklárnou z konce l6. stol. Snad i přeložený název „Ptačí zpěv“ souvisí s náruživou zábavou tehdejších sklářů v čižbě, chytání zpěvného ptactva (hlavně křivonosek) k potěše i prodeji. Sklárna vyhasíná roku l8l2, ale v 2. pol. l9. stol.se výroba obnovuje. Vycházely odtud číše, pohárky, skleničky na šňupavý tabák, tabulové sklo…Bohužel koncem l9.stol. vyhasíná na vždy. Roku l9ll kupuje Vogelsang kníže Schwarzenberg. Chloubou se stává výstavná hájenka se starobylým statkem s věžičkou a malou kaplí. Krátce zde funguje i škola. Je pozoruhodné, že až do těchto odlehlých končin se po Bílé hoře dostala švédská soldateska a osadu po svém vyplenila. Po roce l945 velký statek chátral, hájenka vyhořela, vše srovnáno se zemí a nesmělo být obnoveno. Ale jak sami vidíte, nyní se na bájný Vogelsang opět vrací život.

Doplnění textu Emila Kintzla

Při procházkách okolím Vogelsangu lze narazit na několik úseků původní trasy Zlaté stezky a Zlaté cesty Kašperskohorské. Zlatá stezka na místo, kde později vznikl Vogelsang, přicházela od Losenice a stoupala rozvětvená směrem na Zhůří. Tento úsek Zlaté stezky, podobně jako úsek vedený přes Červenou, byl po husitských válkách nahrazen trasou od Losenice směrem na Kozí Hřbety a dále na Zhůří.

Písemné prameny dokládají k roku 1699 výrobu křišťálového a křídového skla, lahví, sklenic, číší i nejcharakte­rističtějšího šumavského produktu šumavských sklářů – páteříků. K nejznámějším majitelům zdejší sklářské huti patřili rodiny Glaserů, Gerlů a Eisnerů.

Písemné prameny naznačují, že Vogelsang patřil jistou dobu jako svobodný statek ke královácké oblasti, neboť Vít Glaser platil na počátku 17. století platby na tvrzi Opálka, kde se nacházelo sídlo držitelů Královského hvozdu rodiny Novohradských z Kolovrat.

Posledním majitelem sklářské huti byl Josef Schmid, za něho byly v roce 1888 práce zastaveny a huť vyhasla. V roce 1930 zakoupila prostory bývalé hutě na Vogelsangu továrna na výrobu zápalek Solo, za 2. světové války je do své správy převedla Německá osídlovací společnost.

V areálu Rezidence Vogelsang se nachází kulturní památka kaple sv. Barbory, vystavěná za skelmistra Floriána Gerla na přelomu 17. a 18. století. Kaple je volně přístupná.